w

NBP potwierdza: LECH KACZYŃSKI zostanie uwieczniony na banknocie

Zgodnie z nowym planem emisji banknotów i monet Narodowego Banku Polskiego na rok 2021, były prezydent zostanie uwieczniony na nominale 20 PLN. Pomimo wcześniejszych plotek nikt nie dowierzał, teraz jest to potwierdzone. Lech Kaczyński, który zginał tragicznie w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010, trafi a banknot.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł. Temat banknotu brzmi „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Szacunkowa wielkość emisji wyniesie ok. 60 tys. egzemplarzy, a do obiegu ma wejść w listopadzie 2021.

Ze wcześniejszych informacji na temat planów o umieszczeniu byłego prezydenta na banknocie wynika, że prawdopodobnie był to pomysł polityków z partii PiS. Takie informacje ustaliła Wirtualna Polska. Chcą w ten sposób upamiętnić tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego.

– „Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie” – mówiła w styczniu 2020 roku Ewa Cicholska z PiS.

– „Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy” – tłumaczyła posłanka Barbara Dziuk .

Należy pamiętać też, że Lech Kaczyński znalazł się już na srebrnej monecie wybitej w 2010 roku. Upamiętniała ona tragedię z 10 kwietnia 2010 roku, a więc czy jest potrzebny kolejny nominał upamiętniający to samo zdarzenie? Dajcie znać jakie jest Wasze zdanie na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Zenit Sankt Petersburg – piłkarze zniszczyli trofeum za wygraną w pucharze Rosji [WIDEO]

Ile zarabiają kasjerzy w Lidlu i Biedronce? Stawki są dosyć wysokie…