Lego Bugatti Chiron, do niedawna znany jako jeden z zestawów wypuszczonych do sprzedaży. Fani klocków lego wypowiadają się bardzo pozytywnie na temat specjalnego wydania samochodu, który jest do złożenia z części typu technic. Tego typu zestawów firma Lego wypuszczała już wiele, między innymi było to Porsche czy Ferrari. Nadszedł czas na model Bugatti Chiron.
Firma Lego założona przez Olego Kirka Christiansena w 1932 roku 12 października, posiada w tej chwili znakomitych projektantów. Okazuje się, że projektowanie modeli w pomniejszonej skali jest dla nich już nie wystarczające i zaczynają tworzyć projekty w skali 1:1. Wydawałoby się to niemożliwe, ale jednak się udało. Duńska firma LEGO skonstruowała na bazie klocków z serii Technic, supersamochód wiernie odzwierciedlający Bugatti Chiron’a.
Niesamowita konstrukcja nie służy tylko do zabawy. Do zbudowanego samochodu z klocków Lego można wsiąść, zapiąć pasy i ruszyć w drogę. Projektanci użyli ponad miliona elementów i skonstruowali w pełni funkcjonalny samochód o rozmiarach rzeczywistych i z własnym napędem.
Zapewne zastanawia Was to ile czasu poświecono na konstrukcję oraz ile materiału zużyto.
Model pojazdu w skali 1:1 waży 1,5 tony a oprawę i czas pracy poświęcony na budowę samochodu szacuje się na +/- 13,5 tys. godzin. “Zabawkowy” Chiron w przeciwieństwie do swojego oryginalnego odpowiednika nie powala na kolana jeśli chodzi o kwestie osiągów. Silnik(dokładnie 2304 silniki LEGO), jaki zamontowano w modelu pozwala na rozwinięcie prędkości do max. 5.3 km/h przy momencie obrotowym wynoszącym 92Nm. Żeby było jeszcze bardziej fancy, konstruktorzy zamontowali ogumienie Michelin.
[su_highlight background=”#5ffa3a”]CIEKAWOSTKA: Największym producentem ogumienia samochodowego jest firma LEGO.[/su_highlight]
[su_quote]Projektanci: “Miesiące pracy nad rozwojem projektu i testami zostały uwieńczone w czerwcu na torze testowym Ehra Lessien niedaleko niemieckiego Wolfsburga — to właśnie tutaj testowany był oryginalny Bugatti Chiron — i tutaj też przekonaliśmy się, że nasz samochód rzeczywiście można prowadzić. Byliśmy jeszcze bardziej podekscytowani, gdy oficjalny kierowca testowy Bugatti i dawny zwycięzca Le Mans, Andy Wallace, zgodził się przetestować Chirona w wersji Technic podczas pierwszej jazdy próbnej.” [/su_quote]
Nie ważne czy ma to sens czy nie. Ważne, że jeśli ludzie mają pasję i tworząc coś wywołują u innych kolosalne wrażenie to znaczy, że było warto. Lego dla większości osób to dzieciństwo i wspomnienia, teraz wydaje się, że to technika, technologia która postępuje razem z nami i rozwija się.
Pokaż ten wpis swoim znajomym, niech przypomną sobie stare dobre czasy LEGO!